fbpx
Правила перевезення негабаритних вантажів по Україні в 2022 році

Правила перевезення негабаритних вантажів по Україні в 2022 році

Наскільки може перевищувати перевозимий транспортом вантаж його габарити?
Габарити вантажів, що перевозяться по дорогах загального користування в Україні, повинні відповідати суворим стандартам і нормам. Зокрема, згідно з діючими правилами дорожнього руху, транспортування негабаритного вантажу може виконуватися в спеціально підготовленому транспорті, габарити якого не повинні перевищувати 2 м 60 см в ширину, 22 м в довжину і 4 м в висоту, рахуючи від дорожнього покриття.

Які штрафи за перевезення негабаритних вантажів?
У ситуації, коли справді порушили правила перевезень негабаритних вантажів в Україні, водієві виписується штраф в розмірі 510 гривень. Особа, відповідальна за техстан транспорту, штрафується на суму 680 гривень.

Які гранично допустимі параметри негабаритного вантажу?
Габарити вантажів, що перевозяться по дорогах загального користування в Україні, повинні відповідати суворим стандартам і нормам. Зокрема, згідно з діючими правилами дорожнього руху, транспортування негабаритного вантажу може виконуватися в спеціально підготовленому транспорті, габарити якого не повинні перевищувати 2 м 60 см в ширину, 22 м в довжину і 4 м в висоту, рахуючи від дорожнього покриття.

Допустимі габарити для транспортування вантажу по Україні?
Законодавство і правила дорожнього руху регламентують такі показники дозволених габаритів автопоїздів, що перевозять вантажі:

 • висота від дороги до верхньої точки – до 4 метрів;
 • ширина з вантажем – до 2 м 60 см;
 • довжина з вантажем – до 22 метрів;
 • загальна вага тягача з вантажем – до 40 тонн.

На яку відстань допускається виступ вантажу?
Згідно ПДР України, вантаж, що перевозиться може звисати ззаду не більше, ніж на 2 метри. Максимальна ширина транспортного засобу з вантажем не повинна бути більше 2 м 60 см, а найвища точка не повинна перевищувати 4 метри від дорожнього покриття.

Максимальна довжина вантажу, що перевозиться?
Для транспортних засобів одиночного типу довжина вантажу не перевищує 12 м. Для автопоїзда – не більше 22 м. Вантаж може виступати ззаду (звисати) на відстань не більше 2 метрів.

Які розміри штрафів за негабаритний по ширині вантаж?
Граничні показники по ширині і висоті складають 2,60 і 4 метри. Штрафні санкції починають вступати в силу при перевищенні цих показників хоча б на 10 см і більше. Розміри штрафів вказуються в роз’ясненнях до перевезення негабаритних вантажів, згідно ПДР.

Що вважається негабаритним вантажем? Скільки це в метрах?
Будь-вантажний автомобіль повинен мати певні обмеження по габаритах перевезених цілісних виробів і конструкцій. Як правило, дозволені до перевезення негабаритні вантажі повинні мати в довжину не більше 13,6 м, в ширину і висоту – не більше 2 м 60 см. Все, що перевищує ці габарити, вимагає особливих умов транспортування і спеціального транспорту.

Як правильно транспортувати негабаритні вантажі?
ПДР України говорять наступне: транспортування негабаритних вантажів повинні виконуватися автотранспортними засобами, що мають наступні габаритні розміри:

 • ширина транспорту – до 2 м 60 см;
 • довжина транспорту, включаючи причіп – до 22 метрів;
 • висота транспорту від дорожнього покриття до верхньої точки вантажу – до 4 метрів.

Яка ширина є негабаритний?
Будь-яка, що перевищує розмір в 2 м 60 см.

Які розміри можуть бути у негабаритного вантажу, дозволеного для транспортування?
Відповідно до норм і правил дорожнього руху України, перевезення негабаритного вантажу без спеціального супроводу може здійснюватися при суворій відповідності габаритів навантаженого транспорту наступним розмірами:

 • Висота від дорожнього покриття до верхньої точки – до 4 м;
 • Максимальна довжина з вантажем – до 22 м;
 • Гранична ширина – до 2 м 60 см.

Що потрібно для транспортування негабаритного вантажу?
Транспорт, який здійснює перевезення негабаритних вантажів, повинен мати необхідне оснащення у вигляді наявності спеціальних світлових приладів, світлових возвращателей, реєстраційних знаків, розпізнавальних міток. Все це не повинно закриватися вантажем, що перевозиться, а сам вантаж не повинен заважати іншим учасникам дорожнього руху. Він не повинен створювати зайвий шум, пилити або іншим чином забруднювати дорожнє покриття.

Як правильно вказати габарити вантажу?
Якщо вантаж перевозиться в тарі або будь-який інший упаковці, якщо він штучний, то його габарити вказуються в метрах за трьома основними осями. Також може вказуватися кубатура або обсяг вантажного місця.

Яким чином позначається негабаритний вантаж?
Незважаючи на те, що ПДР України чітко не регламентують місця розташування знаків і міток, найкраще позначити негабаритний вантаж з правого і лівого боку, а також спереду і ззаду. Це поліпшить його впізнаваність і забезпечить безпеку транспортування.

Максимальна висота негабаритного вантажу?
Відстань від дорожнього покриття до самої верхньої точки транспорту з вантажем не повинна перевищувати 4 метри.

Якого типу негабаритні вантажі можна спускати з гірок?
Заборонено виконувати маневри з використанням штовхаючого руху, а також спускати з гірок платформи і піввагони, які завантажені вантажний продукцією бокової та нижньої негабаритності четвертої, п’ятої та шостої ступенів, а також верхньої третього ступеня. Також заборонені спускання з гірок понаднегабаритні вантажі і навантажені транспортери.

Що значить другий знак індексу негабаритності?
Ступінь негабаритності визначається індексом, який має вигляд НХХХХ. Спереду завжди йде буква Н, після якої вказується другий знак нижньої негабаритності. Далі йде знак бокової негабаритності.

Якого типу вантажі відносять до негабаритних?
Найбільш поширеними типами негабаритних вантажів в сегменті вантажних перевезень вважаються:

 • велика будівельна техніка (спеціальний транспорт, крани, бульдозери, екскаватори);
 • промислове обладнання (великі трансформатори, промислові преси, атомні реактори, парові котли, двигуни судів, турбіни);
 • мобільні заводи з виробництва асфальту;
 • обладнання для заготівлі лісу;
 • агропромислова техніка (трактори, розкидачі добрив, автосеялкі, комбайни).

Коли вантаж необхідно позначати спеціальними знаками?
Вантаж, який виступає за наявні габарити будь-якого транспорту для його перевезення попереду або позаду на один метр і більше, праворуч або ліворуч на 40 см і більше в обов’язковому порядку позначається спеціальними знаками «негабаритний вантаж».